Депутат горсовета Олег Германюк: «Раніше я відчував залежність Володимира Буряка від «Запоріжсталі»

Поделитесь этим в соц. сетях:

Городская власть Запорожья – закрыта от журналистов. Мэр Владимир Буряк уже четыре года не дает интервью и не участвует в пресс-конференциях. Полгода назад запорожская мэрия еще пыталась играться в открытость, организовывая брифинги для журналистов с участием заместителей городского головы. Но с введением карантина даже эти «минуты свободы слова» были отменены. А журналистов городские чиновники приглашают к себе только тогда, когда информационный «жареный петух» клюнет. Последний раз он «клюнул» в конце марта, когда СБУ и полиция проводили в мэрии серию обысков.

Тем временем в областном центре по заниженным ценам продавалась земля, частные паразиты оккупировали «Теплосети», а мэр создал лояльную к себе депутатскую группу «Єднання» в горсовете. Спросить о происходящем было просто некого – пресс-служба мэрии предлагала присылать запросы, на которые или не отвечала, или высылала бессмысленные отписки.

Поэтому «Гвозди» ухватились за возможность побеседовать с одним из промэрских депутатов городского совета (входящим также в объединение «Єднання») Олегом Германюком.

Нельзя сказать, что в результате интервью мы получили полные ответы на все заданные вопросы. Олег старался быть откровенным, при этом сбрасывая с себя ответственность за некоторые спорные или непопулярные решения.

«Гвозди» надеются, что данный материал покажет представителям мэрии и самому Владимиру Буряку, что общаться с журналистами – совсем не страшно. А вот информация из первых уст – она полезна для горожан. Тем более, что в процессе общения с Олегом Германюком был развеян один из коррупционных мифов, сложившихся в последнее время вокруг его имени.

  • Досье.
  • Олег Германюк – депутат запорожского городского совета от партии «Самопомощь». 52 года. Женат, имеет дочь. Работает заместителем директора ООО «Сигма АВК». В 2006-2010 годах избирался в горсовет от партии «Реформы и порядок», на то время контролируемой в Запорожье народным депутатом Петром Сабашуком.

Промэрский, но не лояльный

– Где лучше – при власти или в оппозиции? Во время пребывания в БЮТе вы долго были в оппозиции, а сейчас вы – провластный (депутат).

– Ні. Ну…

– Но входите в промэрское «Єднання».

– Ми входимо в міжфракційну групу «Єднання», але лишаємося в тих фракціях, хто де був. Є в нас позафракційні – це Дмитро Сірий і (Генадій) Наумов. Ми (інші депутати «Єднання») лишилися в своїх фракціях. Для чого? (…) Буду за себе говорити. Я вирішив вступити в цю групу, щоб можна було спілкуватись з депутатами незалежно від рішення (їхніх) фракцій.

– Но все же вы лояльны к мэру, раз вступили в объединение его имени.

– Бо іншої групи немає. Ще в листопаді того року ми з депутатами говорили – може, зробити якусь групу міжфракційну. І якщо голова ради сказав: «Я вам даю таку можливість групу зробити», то це було почасти автоматично: є група – пішли (туди).

– То есть, вам нужно было «из центра» объявить, чтобы вы собрались…

– Поки ми збирались, хтось продумав і зробив пропозицію. Тому вступили (до «Єднання»).

– А на самом деле вы нелояльны мэру?

– Повністю (- ні). Наприклад, я за рішення по землі взагалі не голосую. (…) І навіть якщо частина групи, як то кажуть, провладної меру, буде голосувати за землю, то у мене є свій принцип. Якщо не можу розібратись в тому списку (земельних питань) – я не голосую.

– Похоже, вы таки не считаете себя провластным депутатом.

– Ні. Коли я ішов до групи разом з (депутатом «Самопомочі») Олегом Корольовим, ми обговорювали це. Хочеться знайти в Запоріжжі нашу місцеву, якщо можна так назвати, еліту. Хоча нам ще довго до еліти, але її треба будувати. У нас тут весь час Дніпропетровськ, Донецьк командує. Вони, може, і непогані люди. Але коли ти тут прожив багато років, то ти відносишся до свого рідного краю все рівно (прихильно) (…) Вийде з цим об’єднанням збудувати місцеву еліту – буду задоволений.

Рейтинг и деньги на выборы

– Городские головы Украины сейчас на пороге создания своей партии во главе с (мэром Киева Виталием) Кличко. «Єднання» собирается присоединяться к этой политсиле?

– Я не входжу і не є членом партії «Єднання», тому по партійних (справах) нічого не можу сказати. У них є свої керівники – (головний редактор комунального телеканалу «Z») Коваленко Олександр і (начальник КП «МТМ») Дмитро Веліканов. Це буде їхнє рішення – входять вони, зливаються. (…) Але, дивлячись на те, як зараз поводить себе центральна влада до місцевих влад, я вважаю, що об’єднання місцевих влад для злагодженої роботи – потрібне. Чи потрібна така партія? Якщо у Виборчому кодексі зроблять так, що партія має балотуватись у двох третинах регіонів України, – а для цього потрібні великі кошти (…) то з цих причин (створення «партії мерів») думаю, можливе.

– А если не будет запрета на баллотирование «местных» партий…

– Тоді, я вважаю, це буде недоцільним.

(перед публикацией данного интервью Владимир Зеленский заявил об отказе от “партийной диктатуре” – “Єднання” идет на выборы самостоятельно)

Олег Германюк (в красной куртке) – во время защиты аэропорта от концессии.
фото politprosvet.net.ua

– Кстати, вы всерьез считаете руководителей «Єднання» Коваленко и Великанова самостоятельными политиками?

– Ні, я вважаю, що вони не є самостійними політиками. Коли будуть будуватися обласний, міський осередки партії (…) От тоді ми побачимо конкретно, хто керує партією.

– Вы пойдете на выборы с партией «Єднання»? Если да, то получается, что у «Самопомощи» в Запорожье рейтинг упал ниже одного процента, и вы перешли в более рейтинговую партию.

– Ви правильно сказали, що рейтинг «Самопомочі» став нижче, ніж відсоток. Я розмовляв з людьми з мого округу, які мене підтримали. Вони вважають, що я маю йти (на вибори) від любої партії. (…) Сьогодні кандидату треба вкласти в партію гроші, щоб вона заставу заплатила. Потім (треба заплатити заставу) за цей округ, де я буду балотуватись. А треба ж ще себе похвалити (сміється). І вийде по колу десь 400 тисяч гривень. І як я піду працювати для населення – у мене в голові ці 400 тисяч сидіти будуть, я буду думати, як їх «вирвати». Якщо ж я в когось візьму гроші, то потім маю цим людям щось зробити, мені це не підходить.

Олег Германюк общается с избирателями.
фото panoptikon.org

– Но если партия «Єднання» организует вам избирательную кампанию, она захочет потом от вас поддержки, в первую очередь – поддержки мэра. Не просто же так вам деньги дадут!

– Мені зараз більше подобається працювати з Володимиром Вікторовичем. Бо раніше – скажу відверто – я відчував тиск і його залежність від комбінату («Запоріжсталь»). Коли він (мер) став більш вільний, у нього і риторика змінилася.

– Вы считаете, что мэр у нас сегодня – нейтральный, что он отошел от зависимости (от «Запорожстали»)?

– Я це вже бачу навіть на сесіях. Раніше були проекти, на які він говорив – «Тут нема, що розглядати». А тепер все, що подається (на сесію), все розглядається. Мені це почало подобатися.

Проходящая узурпация

– Предположу, что вы часто общаетесь с нашим мэром. Ну, может, нечасто, но куда чаще, чем журналисты. Почему господин Буряк абсолютно закрылся от журналистов?

– Я зустрічався з мером за всю каденцію чотири-п‘ять разів, не більше. (Щодо питання) – не можу за мера відповісти, я можу сказати тільки власну думку. Деколи я зустрічав публікації, в яких трошки маніпулювали (…) Я би зустрічався. Може, я його попрошу переглянути свій підхід до зустрічей з журналістами.

– Ехидный немного вопрос. Как вы считаете, муниципальный телеканал «Z» и газета «Запорізька січ» – они объективно освещают ситуацию в Запорожье?

– Газету «Запорізька січ» не читаю. Коли вона була газетою міської ради, (…) я відносився до інформації з неї як до такої, якій не довіряю. Вона така – заангажована. І при Карташові така сама була, і при Сіні.

– А телеканал «Z»?

– Він став кращий. Але повністю освітлювати те, що відбувається в місті – він ще не освітлює.

– В 2017-м году вы заявляли, что городская власть узурпировала телеканал «Z» и информацию на нем. Теперь вас туда довольно часто приглашают. И у вас мнение смягчилось.

– Трошки змінився сам формат каналу. Так само мене запрошували, але запрошували на зйомку в сесійному залі. Зараз мене запрошують в саму студію. Мені, чесно кажучи, подобалося більше, коли це було в сесійному залі. Я там трошки вільніше міг себе поводити, бо я сидів.

– Но в эфирах этого телеканала только промэрские силы выступают.

– Да?

– На передачах, круглых столах, на прямых эфирах. Только «Єднання» есть, и все.

– Зараз я не дивлюсь («Z») кожен день. Що я знаю точно, так це що депутатів (міськради) від «Нової політики» скільки не запрошували – не ходять.

– А от «Батькивщины»?

– Згоден, зараз я не бачу «Батькивщини». «Опозиційний блок» взагалі не дуже по ефірах ходив… Вважаю, що треба підняти питання. Я входжу в редколегію телеканалу, підніму це питання першому ж засіданні.

Теплый негатив

– Как вы оцениваете сегодняшнее влияние экс-директора «Запорожстали» Ростислава Шурмы на процессы, происходящие в Запорожье?

– Мені здається, в нього є вплив на депутатів, які входять до «Опозиційного блоку». Коли я дивлюся по голосуванням, – особливо за землю – мені здається, що (вплив) є. Я бачу, що деколи у Володимира Вікторовича (Буряка) є свій погляд з іншими депутатами (на окремі питання). Але в міськраді більшість «Опозиційного блоку» і «Нової політики», і інколи нормальні, позитивні рішення не проходять.

– Еще по поводу Ростислава Шурмы. За последние полтора года довольно большой кусок рынка тепла в Запорожье был отдан в частные руки компаниям, связанным с господином Шурмой. Они каким-то образом смогли забрать у «Теплосетей» заказов на 90 миллионов – будучи на их территориях, пользуясь их мощностями.  При этом мы постоянно слышим от директора «Теплосетей» Александра Грека рассказы о бедности, нищете и необходимости очередных бюджетных вливаний в «Теплосети». Почему не слышно позиции по этому поводу депутатов?

– В мене була своя позиція, я піднімав це питання. Коли йшла мова про (входження фірм на) Комунарські тепломережі, я сказав, що підтримувати таке неможливо. Тоді (в минулому році) не підтримували це ні «Батьківщина», ні наша фракція («Самопоміч»), частково не підтримав УКРОП. «Слідча група» (депутатська комісія) по «Водоканалу» і «Тепловим мережам» склала на 144 сторінки звіт. Він не прийнятий (на сесії), заблокований юридично. Там були наші, скажімо так, здогадки: там не вистачає два з половиною мільйони, там – два мільйони, 144 мільйони використані не так. Але це – за період з 2012 по 2016 рік.

– Даже провластным депутатам не дают в этом вопросе что-то сделать?

– Ну, не прийняли висновки комісії. І зараз кажуть, що треба закривати цю комісію, бо вона «застряла».

– И оставить «Теплосетям» нынешнюю ситуацию…

– Зараз є проект рішення про створення наглядових рад на комунальних підприємствах – в тому числі, на «Теплових мережах». Я б хотів, що б це рішення якнайшвидше прийняли. І тоді спокійно, через Наглядову раду, дивитися на їх роботу і оцінювати. А моя оцінка роботи «Тепломереж» Запоріжжя з 2016 року і донині – не-га-тив-на.

«Стадионы – чик» – и заработок для фирмы

– В свое время вы и фракция «Самопомощь» в горсовете активно выступали за строительство школьных стадионов. По злоупотреблениям на их постройке было возбуждено уголовное дело, которое расследуется до сих пор. Одним из главных фигурантов этого дела является ваш недавний партийный шеф Владислав Марченко. У вас были по этому поводу диалоги внутри партии – в том числе, по поводу скабрезных телефонных разговоров?

– Я виступав за ту програму, але мене бентежила вартість (стадіонів). До того, як журналісти розповіли про скандал, я не знав, що є якісь фірми, пов’язані з Владиславом Марченко, які виконували роботи (на стадіонах). Коли ж з’явилася та ситуація, я передивився (сюжети) декілька разів. І – якщо все (сказане) підтвердиться – я негативно відношуся не тільки до стилю спілкування (братів Марченко) між собою, до цих «чик-чиків». А й до того, що подібне трапилося з представником такої ліберальної партії, як «Самопоміч».

– С самим Марченко вы говорили?

– Ми спілкувалися з ним пізніше. Він сказав, що «це все не так» і він невинний. Поки вірю на слово. Може, вони там щось і заробили, але не вкрали. Будь-яка фірма має заробляти.

Незнакомый брат

– Вот как раз по поводу заработка. Ваши родственники постоянно зарабатывают, выигрывая подряды от Запорожского медицинского университета.

– О. я хотів, щоб хтось мене це спитав.

– Если верить журналистам, там задействованы ваша мать и невестка.

– Дуже дякую за це питання. Моя мама – не Валентина Вікторівна, як написано в цих статтях, а Ольга Якивлівна. У неї ніколи в житті не був відкритий ніякий ФОП, вона знаходиться на пенсії, працювала на меблевій фабриці. Більше вона ніколи ніде не працювала. Це (в статті вказані) взагалі не мої родичі. Все, що є в тій статті правдивого – у мене є брат Тарас. Я з ним познайомився в 2007 чи 2008 році.

– С братом познакомились?

– Так. Мій батько помер у 1983 році, в нього була інша родина. І Тарас – це син мого батька від іншої жінки.

– То есть, на тендерах ваша родня не побеждала?

– Ніяк!

– Но помощь из депутского фонда вы получали?

– Так.

– У вас помощь была в 134 тысячи.

– 132 чи 134, так. Пару разів.

– При этом в предыдущий год – а вы получили помощь в начале 2019-го – вы вместе с женой имели доход 35 тысяч гривен в месяц. Плюс у вас на счетах было, если не ошибаюсь, 160 тысяч гривен. И вы себе при этом выписали довольно большую помощь – при том, что «обычным» гражданам помощь выписывается ну пять тысяч, ну десять тысяч.

– Было и по сімдесят, и по сто з чимось. По допомозі. В мене вже декілька років є дуже великі проблеми з зором. Мені потрібно було одягати одні окуляри на інші, я навіть не міг писати. Я хотів вирішити цю проблему. Мені порадили окуляри, які коштували 27 тисяч – без оправи, лише оптика. Це виходило навіть трошки більше, ніж один штучний хрусталик – а мені на сьогодні вже п’ять операцій зробили і ще дві, мабуть, будуть робити. І я вирішив (замість купівлі окулярів) піти на операцію. Мені депутати підписали (надання допомоги), хто скільки може виділити зі свого фонду. (…) Що стосується коштів на рахунках, то там є пенсійний рахунок НБУ, який належить особисто моїй дружині. І з якого неможливо зняти кошти до виходу на пенсію.

Олег Германюк на своем депутатском месте и в очках.
Фото “Факти Запоріжжя”

– Однако оказание помощи в 134 тысячи – это многовато.

– Мені тільки перші дві операції обійшлася в 92 тисячі гривень. (…) Робила (операцію) доктор наук Завгородня. Вона казала, що бачила різні хвороби. Але щоб всі – в одній людині, та ще й в кожному оці свої окремі хвороби (…) А кредит мені по цій операції ніхто не дасть. Тому звернувся до депутатів як мешканець міста.

Бесполезная эколаборатория

– Также очень активно вы со всей фракцией «Самопомощи» в горсовете выступали за приобретение передвижной эко-лаборатории. Ваша цитата: «Как только мы купим эко-лабораторию, мы сможем проверить предприятия-загрязнители». Лаборатория куплена уже давно, однако ни одного предприятия-загрязнителя она не выявила. В чем здесь проблема?

– У мене по лабораторії трошки розходилось (з колегами) розуміння, для чого лабораторія потрібна. (Депутат міськради від «Самопомочі») Віктор Іванович (Пріт) хотів міряти забруднення грунту, води і повітря. Я по-іншому вважав, але мене не почули ні фракція, ні депутати. Як я бачив роботу: ця лабораторія їздить по місцевості, вона не може заїхати на якийсь комбінат. Робиться мапа з результатами замірів води, грунту і повітря. І на цій мапі ставляться ПДНки (дані про забруднення). Потім у нас є екологічні програми «Коксохіма», «Запоріжсталі», «Дніпроспецсталі». Десять мільйонів (вкладають в програму), двадцять мільйонів. Проходить півроку-рік. Питаємо: «Ви виконали екологічні програми?». «Так!» – відповідають власники підприємств. Ми робимо замір, а там (на місцевості) те саме (забруднення, що і до виконання програми). Тобто, лабораторія могла показувати, що (природоохоронні) програми виконуються, і спадає той негативний екологічний тиск на Запоріжжя. Чи оті мільйони, які (підприємства) нібито виділяють, – а може, і не виділяють – вони ніякого ефекту не дають. І тоді вже можна підключати правоохоронні органи.

– А что сейчас с этой лабораторией делать – она ж фактически бесполезная? Она рассказывает нам, что воздух загрязнен.

– Те, що я і так знав.

Все это и так знают. А что дальше? Куда эти выводы идут дальше?

– Я ж і кажу – якщо просто будемо говорити (про екологію) «погано» – в такому вигляді я (результат від придбання лабораторії) не бачив. Ну, погано, ми це і так знаємо. І завтра буде погано – і що, що з цим робити? Але той підхід, який я пропонував – вони (однопартійці) не затвердили.

Несвоевременные электробусы

– На прошлой сессии городского совета депутаты проголосовали за взятие кредита на 500 миллионов гривен. Еще полтора миллиарда в пересчете на гривны (55 миллионов евро) могут взять у финансовой корпорации IFC – была утверждена соответствующая программа. Насколько уместно брать сейчас подобные кредиты, если неизвестно, что завтра будет с экономикой и мира, и страны, и города?

– Коли ми готували бюджет (Запоріжжя), у нас одразу була проблема з його дефіцитом – приблизно мінус мільярд.

– По сравнению с предыдущим годом?

– Так. При цьому мінімальна заробітна плата виросла. Плюс – у зв’язку з карантином в бюджеті утворилася велика діра. Було підраховано, що ми можемо не вийти (на виплати по) захищеним статтям – вже десь на грудень 2020 року могли виникнути проблеми з виплатою заробітної плати вчителям. Тому було вирішено взяти (в кредит) ще 500 мільйонів гривень у двох банках – «Укргазбанк» і «Ощадний банк України».

– Однако кредитные средства можно использовать только для финансирования бюджета развития. Их нельзя пустить на выплату зарплат.

– Правильно. Гроші (з фінансування об’єктів) з бюджету підуть на зарплати, кредитні гроші – на об’єкти.

– Получается, эти деньги таки потратят на зарплаты?

– І на податки. Від податків нас ніхто не звільняв. Хоча були пропозиції від Асоціації міст ПДВ відмінити – на ті ж комунальні послуги. Але центральна влада нас, на жаль, не почула (…) І за цей «євровий» кредит. Він складається з двох частин. Є екологічні кошти, 5,3 мільони євро іспанці виділили на електробуси і ще 16 мільйонів (на те саме) – від ЄБРР. Ми поки зробили перші кроки (для отримання кредиту), проголосували. Але не факт, що кредит нам дадуть. Або коли нам нарешті дозволять його взяти – що ми його візьмемо.

– Сейчас электробусы покупать – это не «жирно» для нищего бюджета?

– Виходити зараз і купувати по тих цінах електробуси – треба думати (чи потрібні вони).

ЕЩЕ ПО ТЕМЕ:

В Запорожье на рынке напали на журналистов (видео)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *