Новый губернатор Александр Старух стал «не солдатом» уже другого президента
На днях Александр Старух официально назначен главой Запорожской областной администрации. «Гвозди» решили напомнить, каким было первое вхождение Александра в реку местного губернаторства.
Ниже – интервью Александра Старуха от 2008 года с редактором газеты «Суббота плюс» Богданом Василенко. В нем можно отлично увидеть, что господин Старух не любит прямых ответов, умеет хитрить и опасается брякнуть то, за что получит «по шапке» от начальства. Более того, он может даже отказаться от своих слов, если считает их недостаточно «обтекаемыми».
В дальнейшем у автора этих строк было еще несколько плотных разговоров с Александром во время выборов народных депутатов в 2012 году. Тогда кандидат от «БЮТ» («Батькивщины») не стал вести даже предварительные переговоры о выдвижении единого кандидата, фактически отдав победу на округе Владимиру Кальцеву. Так что идеология у Александра отступает на второй план, когда речь идет о «договорняках» начальства.
Владимир Зеленский может не сомневаться в лояльности господина Старуха – пока тот занимает должность, естественно. Однако на яркие прорывы в жизни региона рассчитывать не приходится – интриган и текхнократ пока не показал себя локомотивом ярких действий и заметных внедрений.
Нет, он не солдат президента
Наш губернатор – удивительный человек. На работу ходит пешком и без охраны, работает много, в использовании должности на благо себя и знакомых не замечен. Живет в обычной запорожской квартире, личным автомобилем не пользуется, громкими словами не разбрасывается. Странно, но создается впечатление, что Александр Старух приехал в Запорожье работать. Ну, и заниматься политикой – не без этого. Мы с господином Старухом встретились в районе Крытого рынка, где находится его квартира. Немного опоздав, Александр Васильевич появляется в людском потоке, переходит улицу на зеленый сигнал светофора. Затушив сигарету «Captain Black», он приступает к общению. С Александром Старухом, как с примерным госслужащим, мы разговариваем по-украински.
Інший президент буде у 2016 році.
– Олександру Васильовичу, ви людина Ющенка, Балоги чи Президента?
– І що це означає?
– Якщо виберуть іншого президента, ви згодні залишитися губернатором?
– Якщо – це якщо. Але якщо це станеться, голови державних адміністрацій згідно з законодавством напишуть заяви про звільнення.
– У вас буде бажання працювати з новим президентом, не Віктором Ющенком?
– Це можна буде обговорювати у 2016 році.
– Хто вас запросив до Києва?
– Анатолій Медвідь, на той час керівник Головної служби регіональної та кадрової політики Секретаріату Президента.
– І як він знайшов такого молодого здібного службовця?
– У 2004 році я був заступником керівника запорізького штабу кандидата в Президенті України Віктора Ющенко з інформаційно-аналітичної роботи, постійно їздив по Україні, спілкувався з людьми.
І того не казав, і цього не казав
– Якщо б вас змусили залишити політику, у який вид бізнесу ви пішли б?
– Зараз вже не ті часи, коли люди кидали свою роботу та йшли в бізнес, щоб прогодувати сім’ю. Тому я сподіваюсь, що й надалі матиму можливість займатися тим, що мені подобається. Але щодо бізнесу – що мені не дано, те не дано.
– Чи можна вас назвати «політично нейтральним» службовцем?
– На мою думку, чиновники мають буди політично нейтральні і просто виконувати свою роботу згідно з законами. Шо до мене – намагаюсь бути таким.
– Тобто в побудові осередків різних партій ви участі не берете?
– Сказати що я не цікавлюсь життям партій, не можна. Ми постійно зустрічаємося з різними партіями, спілкуємося. Специфіка роботи голови ОДА полягає в урахуванні того факту, що у нас багато партій і всі вони різні.
– Трохи більше, ніж 100 днів тому вас призначили на посаду губернатора. Тоді я трохи іронізував над вашим вступним словом. Не дуже воно було конструктивне – на мій погляд…
– Що саме?
– Наприклад, приєднання Енергодару до атомної…
– Ні, я не міг такого казати.
– Але в мене запис є, Олександре Васильовичу!
– Може, це і було в одному з виступів і треба конкретизувати, щоб не було «зіпсованого телефона»…( насправді, тоді губернатор просто перелічив свої головні завдання на посаді – там була і боротьба зі стихійними лихами, які обов’язково мають статися в області внаслідок глобального потепління, і те саме приєднання Енергодару до атомної станції – без будь-яких пояснень – Б.В)
– Під час свого вступного слова ви назвали свої першочергові завдання. Наприклад, знайти 250 мільйонів гривень на мости.
– То не я казав, то Євген Григорович (Карташов, мер Запоріжжя – Б.В)
– Точно ви казали!
– От журналісти! (сміється). Тільки що – вони зразу ловлять! Насправді, є один пріоритет – держава має бути державою. І державні органи не повинні перетворюватися на бізнес-структури. От тоді буде більше порядку і прозорості. Значить, і людям буде легше жити.
Мости коштують вже більше 4 мільярдів
– Загальні фрази – то дуже добре. Але хотілося б почути ваші «місцеві» задачі по вирішенню проблем Запоріжжя і області.
– Місцеві проблеми випливають щоденно і щоденно вирішуються. Щодо раніше згаданих мостів – обласна виконавча влада докладає максимум зусиль для продовження фінансування їх будівництва. Хоча вартість цього будівництва постійно зростає. Так, ми вчора направили документи до Києва, і в них згадано, що нові мости обійдуться більше, ніж в чотири мільярди гривень. Хоча початкова вартість, як ви пам’ятаєте, була майже у 2,5 рази меньша. Але якщо ми почали мости будувати – їх треба будувати.
– Тобто головне – процес!
– Ні, головне – результат. Якщо держава вклала гроші – великі гроші, то діватись вже нікуди. А довгобудів в Україні і без запорізьких мостів вистачає.
«На одяг уваги не звертаю»
– До якої школи ходять ваші діти?
– До звичайної школи. Донька ходить у школу, де я колись вчився, а син – де вчилася моя дружина. Я не прихильник приватних шкіл, хоча вони, звісно, мають право на життя. Я вважаю, що діти повинні ходити в нормальну школу разом з іншими дітьми і жити нормальним звичайним життям, щоб формувалась нормальна психологія.
– Колись ви сказали що вдягаєтесь у недорогі костюми за дві тисячі гривень…
– Я на одяг особливої уваги не звертаю і за відомими марками не женуся. Головне, щоб він був чистий і випрасуваний.
– І останнє питання: скільки ви думаєте пробути губернатором?
– Я таким питанням не задаюсь. Я ж державний службовець. Прислали на цьому місці працювати – скільки буду, стільки і буду.
– Солдат Президента! (Євген Червоненко полюбляв так себе називати – Б.В.)
– Ні!!! (хором з прес-секретарем).
К сожалению, Александр Старух ушел от ответа на вопрос о его отношении к народному депутату от БЮТ, запорожцу Сергею Соболеву. Как известно, именно под началом Соболева в запорожском штабе «Нашей Украины» нынешний губернатор начинал свое восхождение по карьерной лестнице.
Беседовал Богдан Василенко
(газета «Суббота плюс от 18.09.2008)
